vasárnap, 25 október 2015 00:00

Szent Orbán szobor megáldása a Szőlő-hegyen 2015. okt. 19.

Írta:

ÚJ LÁTVÁNYOSSÁG  ZSÁMBÉKON  A  SZŐLŐ_HEGYEN,

SZENT ORBÁN SZOBOR A SZŐLŐSGAZDÁKNAK

Október 18-án vasárnap már gyönyörű derűs idő volt, két hét szüntelen esőzés után, így bizton reméltük, hogy az október 19-re kitűzött szoborszentelésre bezáródnak az ég csatornái.

Vasárnap a száraz időben két zsák szemetet szedtünk össze a körletben és elvégeztük az utolsó aranyozó festést a szoborfülkén.

október 19-én délután 3 órára úgy megnyíltak az ég csapjai, mintha maga Orbán vert volna csapra egy hordót. Egy Márton atya vezette, ernyőkkel és maguk festette zászlókkal felszerelt gyerekcsapat indult el a Szőlő-hegy irányába. A Romtemplomnál még újabb felnőtt zsámbéki polgárok csatlakoztak hozzájuk, köztük Horváth László polgármester úrral, ahonnan énekelve haladtak fölfelé a hegyen egészen addig a pontig, ahol a mélyülő ősi dűlők több felé ágaznak. Itt az egykori Faul Farkas János birtoka sarkán áll az a régi, mészkőből faragott boltíves kőfülke, mely egykoron köszöntötte a Zsámbékra a hegyen át Szomorról érkezőt vagy a Zsámbékról távozót.

A helyszínen Beke Mária tanárnő köszöntötte az eső ellenére megjelent szépszámú jelenlévőt és röviden elmondta az új zsámbéki látványosság létrejöttének történetét.

’A felújítási munkát 2 évvel ezelőtt kezdtük, amikor Márton atya felvitt a helyszínre és megmutatta az elhanyagolt és üresen tátongó kőfülkét. Azonnal megszületett bennem a gondolat, amit egy aktuálisan kiírt pályázathoz igazítva „Diákok a magyar szakrális örökség őrzésében”c. azonnal meg is kezdtem, akkor 6. osztályos vállalkozó szellemű diákjaimmal. A helyszínen rajzoltunk, kitakarítottuk, megszabadítottuk a liánokkal benőtt területet, megtisztítottuk a követ a rárakodott szennyeződésektől, kiszabadítottuk az oszlopot. Kutattuk a történetét, de senki nem emlékezet arra, hogy lett volna benne valami, ami nem csoda hiszen a régi térképek kb. 150 éve már jelzik a tereptárgyat és mint keresztet. Ennek bizonyítékául sokadik látogatásunk alkalmával fedeztük fel, hogy a kőboltív sátorszerű tetején külön faragott kialakítása és helye volt az egykori keresztnek. Terveket dolgoztunk ki, hogyan újítsuk meg ezt a településtörténeti emléket, így jutottunk arra, hogy a Szőlő-hegyre való tekintettel Szent Orbán szobrát készítjük el és helyezzük el a kőfülkében. A tervezés és kivitelezést összegző pályázatunkkal 2 évben is megnyertük az országos versenyt, egyik évben még különdíjjal is jutalmazva tevékenységünket. Mindkét évben párhuzamosan, megosztva kaptuk az értékes helyezést a Márton atya vezette Immaculata szoborprojekttel, melynek látványos másik eredménye az azóta megújult Immaculata szoborkörnyezet, amit szintén gyerekek kiviteleztek. A felújításhoz Zsámbék Város Polgármesteri Hivatalától kértünk és kaptunk segítséget, nevezetesen a kovácsoltvas rács és kereszt elkészíttetésére. A díszmű kovácsolást Szombathy Gábor helyi kovácsművész kivitelezte, de közben mi magunk is kipróbáltuk a kovácsmesterséget. 5 lány volt, aki végig kitartott és az ő kizárólagos kivitelezésükben (tanári segítség nélkül) készült el a szobor. Kitartásuk legfőbb bizonyítéka, hogy a szoboralakot kétszer is elkészítették, mivel az első kerámiaszobor egy égetési hiba miatt helyrehozhatatlanul megsemmisült a kemencében. Az alkotók a szobor palástjának a hátára mind belekarcolták a nevük és a készítés 2015-ös dátumát, ezzel maradandó jelet hagyva az utókornak, akik lehet, hogy egykor ugyanígy kutatják majd a szobor történetét. Az alkotók: Koncz Julianna, Pankotai Anett, Szabolcsi Kata Sára, Szabó Fanni, Zách Nóra Boróka, jelenleg a Keresztelő Szent János Iskolaközpont 8. osztályos tanulói. Külön köszönet illeti a Polgármesteri hivatalt azért, hogy komolyan vette a gyerekek munkáját, törekvését. „

A jeles alkalommal jelenlétével megtisztelte  a polgármester és alpolgármester úr is, több alkotó szüleivel érkezett, akik méltán lehettek büszkék gyerekeik értékmentő és teremtő tevékenységére, mely reméljük sokáig hozzá fog tartozni Zsámbék arculatához.

Az eső közben reménytelenül szakadt, már a hegy is meg-megindult alattunk, estek-keltek a kisebb gyerekek, csúsztak a résztvevők is jobbra-balra. Márton atya a szentelés előtt még elmondta, hogyan kötődik Szent Orbán a szőlőhöz, azaz mindannak a katolikus védőszentje, ami szőlővel és borral kapcsolatos mesterség, hogy pápaként ő vezette be, hogy az áldozótál és kehely csak nemes fémből készülhet. Elmondta miért visel tehát a szobor a fején hármas pápai koronát, azaz tiarát, kezében pápai hármas keresztet, miért van a kezében hangsúlyozva az arany serleg és palástja csatján az aranyos szőlőfürt. A szobor megáldása után az iskola Scolája Kozma Anikó vezetésével és minden jelenlévő bevonásával Szent Orbánnal kapcsolatos ősi népénekeket énekelt, miközben a gyerekek szőlőitalt a felnőttek bort kóstoltak. A szentelésen jelen lévő Maus Gotthard szőlősgazda mindenkit invitált 50 méterre lévő pincéjébe, ahol a spontán meghívást sokan elfogadva szárazon folytatták a jóízű ünneplést. A gyerekek friss mustot kaptak a felnőttek miseborral koccintottak, betekintést nyertünk a pince életébe. A Polgármester úr  jelenlétében elhangzott a beszélgetés során, hogy egyáltalán nincs kihasználva az a lehetőség, amit a zsámbéki szőlőművelés jelent és törekedni kéne a Zsámbék különleges idegenforgalmi adottságainak jobb kihasználására.

Az esemény végén mindenki egyet értett abban, hogy az eseményt az eső tette még emlékezetesebbé és különlegessé, amit végül senki se bánt.

További terveink még ebben a tanévben két egykori bádog Krisztus elkészítése ugyanezzel a lelkes, tettrekész városvédő, helytörténeti csoporttal, akik már a Szent Orbán szobor készítésével is beírták magukat a város helytörténetébe.

B.M.

Megjelent: 1923 alkalommal