2014. július 12-13. között Pálosszentkúton az „éves rendes” motoros zarándoklaton (voltaképpen Motoros Találkozó) vettem részt Talán zarándokként, talán szervező-vendéglátóként? – pontosan nem is tudom. Pénteken sűrű esőben érkeztem meg erre a Máriás helyre és rögtön bele is vetettem magamat a másnapi programok előkészítésébe. Azonban aznap este a „Láthatatlan színház” előadásán is részt vehettek a vállalkozó kedvűek. Magam is jelentkeztem az előadásra, bár többekkel együtt én sem tudtam, miben is áll az előadás „láthatatlansága”…
A megadott időben megjelentem a helyszínen. Azt már elárulták az előttem járók, hogy az eladáson egyenként foglalkoznak velünk a „révészek” (így nevezik magukat az előadók). Meglepetésként ért, hogy bekötötték a szememet, majd kézen fogva átvezettek … egy ismeretlen világba.
Gyengéden arra kényszerítettek, hogy feküdjek hanyatt egy vékony matracra, majd betakargattak. A lábszáramra, combomra nehezékeket tettek – szinte mozdulni sem tudtam. Kellemetlen volt. Aztán elmentek a segítők, magamra maradtam. Hosszú ideig feküdtem bekötött szemmel – s egyszerre vízcsobogást hallottam. Aztán elhalt ez a zaj is, de kisvártatva odajött hozzám egy nő. Lihegett, talán futott. „Sajnos nagyon nem érek rá!” – hadarta – „Tudod, annyi dolgom van az új bolt beindításával és a gyerekek is most vannak a legnehezebb korban.”- mondta. Megsimogatta a vállamat és elment. Kisvártatva másvalaki jött oda, ő is mondott néhány kedves szót. Sajnálkozott, hogy nincs ideje, pedig milyen sokat gondol rám – és hogy mennyire tisztel azért a hősiességért, amivel és ahogy évek óta elviselem a betegségemet. Ő sem maradt sokáig.
Aztán nem jött senki egy ideig. Néha hallatszott ugyan a víz csobogása, de már-már unalmassá vált ez az egész kellemetlenség, amikor megéreztem, hogy leül mellém valaki.
„Akarsz-e meggyógyulni?” – kérdezte egy férfi.
De erre már magam is tudtam a választ: „Igen, Uram, de nincs senkim, aki beemelne a vízbe…”
„2Jeruzsálemben a Juh-kapunál van egy medence, amelyet héberül Betesdának neveznek. Ennek öt oszlopcsarnoka van. 3A betegek, vakok, sánták, sorvadásosak tömege feküdt ezekben (és várták a víz megmozdulását. 4Mert az Úr angyala időnként leszállt a medencére, és felkavarta a vizet: aki elsőnek lépett bele a víz felkavarása után, egészséges lett, bármilyen betegségben is szenvedett). 5Volt ott egy ember, aki harmincnyolc éve szenvedett betegségében. 6Amikor látta Jézus, hogy ott fekszik, és megtudta, hogy már milyen hosszú ideje, megkérdezte tőle: „Akarsz-e meggyógyulni?” 7A beteg így válaszolt neki: „Uram, nincs emberem, hogy amint felkavarodik a víz, beemeljen a medencébe: amíg én megyek, más lép be előttem.” 8Jézus azt mondta neki: „Kelj fel, vedd az ágyadat, és járj!” 9És azonnal egészséges lett ez az ember, felvette az ágyát, és járt. Aznap pedig szombat volt.”
Jn 5,2-10
Kisvártatva befejeződött az előadás, kivezettek a „színpadról”, majd lekerült a szememről a kötés is. Világos szobában álltam, körülöttem diákok, egy-két felnőtt. Mosolyogva figyelték a mozgásomat.”Jól van, jól érzi magát?” - kérdezték kissé aggodalmaskodva.
Nem tudtam jól válaszolni, hiszen mélyen megérintett az eltelt 10-12 perc. Kérdések tolultak fel bennem:
- észrevesszük-e a betegségünket, a megkötözöttségünket egyáltalán? Vagy annyira megszoktuk őket, hogy már ezt az állapotot tekintjük egészségesnek?
- észrevesszük-e a mellettünk élő – lévő – fekvő – álló betegeket? Segítünk-e nekik bármiben is?
- tudjuk-e, hogy hol és mitől remélhetünk gyógyulást?
De legfőképpen:
- észrevesszük-e, ha leül mellénk Jézus és felfogjuk-e a kérdését: „Akarsz-e meggyógyulni?”
Vagy csak a víz csobogását halljuk és bosszankodunk, hogy nincs, aki segítene?
-rla-