Úrnapja, Szentmise közvetítés linkje és Péter atya elmélkedése

Értékelés:
(0 szavazat)
Fejér Gábor Tamás fotója Fejér Gábor Tamás fotója

A Szentmise közvetítés linkje:

https://youtu.be/Qg1MasbDybk

Péter atya elmélkedése

Úrnapja – Corpus Christi. A második évezred liturgiája az ünnepen Nagycsütörtök titkának több más vonatkozását is megjeleníti. Krisztus „megtestesült a Szentlélek erejéből Szűz Máriától, és emberré lett”, emberi teste a szenvedés és kereszthalál után feltámadt, és ott van a mennyei dicsőségben az Atya jobbján. Ma pedig azt a felfoghatatlan misztériumot ünnepeljük, hogy Krisztusnak ugyanezen szenvedéstől meggyötört, meghalt, feltámadt és megdicsőült teste itt van köztünk a kenyér és a bor külső színe alatt. Mert Jézus azon az estén átadta önmagát az Atya akaratának, szabadon átadta testét áldozatul értünk, teste és vére szent titkát átadta tanítványainak: „ezt cselekedjétek…” Ez a tradíció, amit Jézus az apostolokon és utódaikon keresztül ismételten átad nekünk. Az Áldozat oltárainkon szüntelenül itt van, megrendülten imádjuk, és üdvös félelemmel eszünk belőle, azaz áldozunk. Az Isten jóságának és teremtményére, az emberre irányuló szeretetének számtalan megnyilvánulása van, de ez a legkézenfekvőbb, mert „ízlelhető és látható”. Érzékeink tapasztalata erősíti hitünket, hitünk pedig erősíti a tapasztalat helyes értékelését.

Ha végigjárjuk az utat Názárettől Betlehemen át a jeruzsálemi végvacsora termén keresztül fel a Golgotáig, valójában üdvösségünk útjára, az un. húsvéti titokra emlékezünk. Az emlékezés és az emlékeztetés volt a célja az utóbbi közel három hónap üzeneteinek. Vasárnap ismét részt vehetünk a szentmisén: ehetjük az Élet Kenyerét, és hallhatjuk az Élet Igéit. Őrizzük szívünkben továbbra is az „online-os” időszak alábbiakban összegezett indításait!

1/ Jézus mondta: Én vagyok a világ világossága. A Nagyböjt felnyitotta szemünket Jézusra, a Világosságra. Ez a látás nem a látható világ szemlélése. Ez a látás annak a ”belátása”, hogy hogyan kell élnünk, hogy elnyerjük az örök életet, vagyis az Isten látását, a színről-színre látást.

2/ Krisztus szenvedését átélni elsősorban azt jelenti, hogy Vele együtt szenvedek önmagam és az egész világ üdvösségéért. Ez a „compassio”, és ez sokkal több, mint az „empátia”. Nem keressük a bajt-szenvedést, hanem kicsi- és nagy bajainkat-gondjainkat felvisszük a keresztfára. Tekintsünk megrendült lélekkel az értünk áldozatul adott Krisztusra, hogy tudjuk vele hordozni mindennapjaink keresztjét!

3/ „Ha feltámadtatok Krisztussal, keressétek az odafent valókat, ahol Krisztus van, Isten jobbján ülve.” Félre a szomorúság kovászával, hiszen ha „Vele együtt szenvedünk, vele együtt meg is dicsőülünk”. A keresztút mellett járjuk az örömút állomásait is, a feltámadt Krisztus találkozásait Mária Magdolnával, az apostolokkal, a jámbor asszonyokkal, az emmauszi tanítványokkal és legyünk mi magunk is a feltámadás tanúi!

4/ Jézus mondja: Én vagyok a juhok ajtaja. Az életét feláldozó Jó Pásztor a „Mennyország kapuja”. Minden ember Krisztus megváltó szenvedése, halála és feltámadása által érheti el az üdvösséget. Aki krisztuskövető az életében, aki türelmes a szenvedésben, vagy aki egyszerűen csak elvállalja élete terheit, talán anélkül, hogy valaha hallott volna Krisztusról, és üdvösségre jut, az Krisztuson, a kapun keresztül jut be a Mennyország „aklába”.

5/ Jézusban az Isten testi, látható alakban jelent meg. A betlehemi gyermek, a názáreti munkás és a vándorló rabbi a „láthatatlan Isten képmása”. Az apostolok a kereszten felmagasztalt, feltámadott és mennybe fölment Krisztusban az Isten belső életének a titkát, az Isten dicsőségét szemlélhették. A mi hitünk az ő látásukon alapszik.

6/ A Szentlélek megtanít Krisztust követve élni. Keresztségünk révén láthatatlanul bennünk van, láthatóan pedig jelen van az Egyházban, és megőrzi az Igazságban. Továbbá érzékelhető módon jelen van a szentségekben. Éljünk bátran a szentgyónás és a szentáldozás nagy ajándékával!

Megjelent: 482 alkalommal
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned